23.03.2023
Yapı Denetim Derneği
Duyurular

Hürana Güngör

Yapi Denetim Derneği Hürana Güngör - KENTSEL DÖNÜŞÜM, KONUT VE KİRA KRİZİNİ DE ÇÖZER

KENTSEL DÖNÜŞÜM, KONUT VE KİRA KRİZİNİ DE ÇÖZER

 

BU YAPILARLA BÜYÜK DEPREME YAKALANMAYALIM

Bu durumun bir an önce düzeltilmesi gerektiğini söyleyen Hürana Güngör, şunları söyledi:

“Kentsel dönüşümü hızlandırmazsak ve tamamlamazsak, büyük bir depreme mevcut çürük yapı stokumuzla yakalanma ihtimali çok yüksek. Böyle bir durumda kaybedilen canların hesabını kimse veremez. Ayrıca ülkemizin ekonomisinde onarılması yıllarca sürecek derin yaralar açılır. Biz İyi Parti İstanbul İl Yönetimi olarak, tabii ki öncelikle İstanbul özelinde tüm yetkili ve sorumluları bir kez daha uyarıyoruz. Artık, kentsel dönüşüme odaklanmalı ve bir seferberlik eylem birliği içinde bu süreci en kısa zamanda tamamlamalıyız.”

ÇÖZÜMÜ ZOR DEĞİL

 İYİ Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Hürana Güngör, İYİ Parti olarak, sadece sorunları dile getirmekle yetinmediklerini belirterek, kentsel dönüşümün en kısa sürede başarıyla tamamlanması için çözüm önerisi de geliştirdiklerini söyledi. Güngör bu konudaki görüşlerini şöyle özetledi:

“Öncelikle, vatandaş ile müteahhitler başbaşa bırakılmış olduğu için imzalar tamamlanamıyor. Başta Belediyeler olmak üzere ilgili kamu kurumlarının garantör olarak işin içine hukuki zeminde dahil olması lazım. İkinci önemli engel ise finansman eksikliğidir. Bu konuda da kamu bankaları, TOKİ ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tüzel kişilik olarak uluslararası yatırım ve kalkınma bankalarıyla bir an önce müzakereye başlamalıdır. Dünya Bankası, Avrupa, Asya ve İslam kalkınma bankalarının, kentsel dönüşüm alt ve üst yapı projelerine, konut projelerine uzun vadeli ve faizsiz ya da uygun faizli destek ve kredilerinden yaralanmak mümkündür. Bunun için önce, kentsel dönüşüm için ayakları yere basan ve bu kurumlarca kabul görecek bir fizibilite çıkarılmalıdır. En az 5 milyon konutun dönüştürülmesi için 20 ila 30 yıl vadeli finansman imkânları araştırılmalıdır.”

TÜRKİYE BUNU BAŞARABİLİR

Türkiye’nin dünyanın en güçlü inşaat sektörlerinden birine sahip olduğunu söyleyen İyi Partili Hürana Güngör, “Rusya’da, Türk cumhuriyetlerinde, Orta Doğu’da ve Afrika ülkelerinde yüzbinlerce konutluk projeleri tamamlayan müteahhitlerimiz, doğru finansman çözümleri bulunursa Türkiye’nin kentsel dönüşümünü de en fazla 5 yılda tamamlayacak imkân ve kabiliyete sahiptir. Özetle, ülkemizin ve milletimizin en hayati konularından birinde daha ‘un, şeker, yağ’ var ama ‘helva yapmaya’ başlanamıyor” diye konuştu.

KONUT FİYATLARI VE KİRALAR

Son günlerde, vatandaşın en önemli sorunu haline gelen konut fiyatlarındaki ve kiralardaki hızlı yükselişin de esas olarak ‘yeni konut arzındaki azalmadan’ kaynaklandığını belirtti. Hürana Güngör, “Birkaç yıl önce yılda 600-650 bin kadar yeni konut üretilebilen Türkiye’de, bu yıl 250-300 bin yeni konut üretilebiliyor. Çünkü, konut ihtiyacı yüksek şehirlerimizde arsa bitti. Eğer kentsel dönüşüm iyi planlansaydı ve her yıl kentsel dönüşüm yoluyla ortalama 300 bin konut üretilebiliyor olsaydı, bu fiyatlarla ve bu sıkıntılarla da karşılaşmazdık” görüşünü savundu.

Diğer Yazarlarımız

Dilay Gürsoy

Nazmi Şahin

Murat Fidan - İnşaat Mühendisi

Prof.Dr. Feride Bahar IŞIN

Fennur GÜÇLÜ - Avukat

Songül DURSUN

Murat ÖZER - İnş. Müh.

Prof. Dr.Haluk Eyidoğan

Prof. Dr.Haluk Eyidoğan

Fennur GÜÇLÜ - Avukat

Murat FİDAN - İnşaat Mühendisi YDDMD Ankara Şube Başkanı

Prof.Dr. Feride Bahar IŞIN - BaşkentÜnii İİBF İşletme Öğretim Üyesi

İrfan YAY -İnş. Müh.

Songül DURSUN - İnş Müh

Murat ÖZER - İnş. Müh.

Mehmet TANRIKULU - İnş.Müh

Fennur GÜÇLÜ - Avukat